SnowShow
Livigno

Livigno

WŁOCHY

Snowboard, narty, imprezy, najtańsza w Europie strefa bezcłowa...
Powrót

Livigno jeszcze do niedawna ukryta perełka nasłonecznionych Alp Lombardzkich, dziś stanowi mekkę fanów śniegu, zakupów, oryginalnego Bombardino i sławnych w całych Alpach imprez apresski. Najbardziej znane i lubiane imprezowe miejscówki w Livigno to apresski Allegra, puby: Kuhstall, Homelywood, Mickey's, Helvetia oraz dyskoteka Kokodi. Centralna część Livigno leży na wysokości 1816 m n.p.m., zaś Trepalle (jedna z dzielnic) na wysokości 1900- 2250 m n.p.m., co stanowi najwyżej położoną, na stale zamieszkałą dzielnicę mieszkalną w Europie. Fenomenem jest niesamowita budowa doliny, która jest prawie płaska w otoczeniu stromych zboczy gór. Ciągnie się ona przez 12 km, zaś różnica poziomów to zaledwie ok 100 m, co stwarza idealne warunki dla narciarzy biegowych, którzy mają do dyspozycji ogromny stadion w centrum doliny, czyli w simie 40 km tras biegowych. Narciarze zjazdowi i snowboardziści również nie mogą narzekać. Trasy zjazdowe rozciągają się po obu stronach doliny na Mottolino i Carosello w sumie ponad 115 km dobrze przygotowanych, szerokich tras zjazdowych, 2 snowparki z halfpipem, skoczniami, railami i boardercross'em. 

Trochę nieznanej historii

Pierwsza znana, dwunastowieczna nazwa wioski to Vinea et Vineole, co po łacinie znaczy winnica, jednak nie miało to nic wspólnego z winem, którego uprawa nie jest możliwa w Livigno lecz z jej właścicielem. Obecna nazwa- Livigno, mogła powstać dzięki dodaniu przedrostka Li. Pochodzenia obecnej nazwy upatruje się również w niemieckim słowie Lavine (w dialekcie Bormio- Leina, zaś w staroniemieckim- Lobine), które oznacza lawinę śnieżną. Nie bez powodu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu do 9 miesięcy w roku, a same Livigno zwane jest Tybetem Europy również ze względu na swoje nasłonecznienie.

Antonio Cederna (prezes mediolańskiej sekcji włoskiego klubu alpejskiego) po swojej zimowej wyprawie do Livigno, powiedział: "Jeżeli Livigno miałoby przejezdną drogę łączącą je z Bormio i Poschiavo, stałoby się drugim Davos.” Te prorocze słowa padły w grudniu 1887 roku! Zaczęto więc budować drogi. Jednak przełomem okazało się wybudowanie tunelu łączącego Livigno ze Szwajcarią. Sławny Tunel Munt la Schera o długości 3,4 km, został zbudowany w 1965 roku i pierwotnie miał służyć tylko do transportu materiałów niezbędnych do budowy tamy w dolinie rzeki Spöl. Tłumaczy to jego rozmiary- z trudem mieści się tam autokar, a ruch w dwie strony odbywa się wahadłowo. Po zakończeniu budowy tamy, w 1971 roku postanowiono go jednak upublicznić, aby skomunikować Livigno ze Szwajcarią. Stanowiło to kluczowe wydarzenie dla kierunku rozwoju Livigno. Przez następne lata Livigno zmieniło się nie do poznania, jednak władze lokalne robią co mogą, aby zachować niepowtarzalny charakter miasteczka.

To co przyciąga turystów do Livigno to sławna strefa wolnocłowa. Przywileje handlowe Livigno po raz pierwszy nadał Napoleon (1805). Legenda głosi, że gdy przybył do Livigno, to zakochał się w malowniczo położonym miasteczku i dlatego postanowił je wyróżnić przywilejami handlowymi. Tak naprawdę chodziło o to, że przywileje te miały pomóc gospodarczo bardzo biednej i niezwykle trudno dostępnej wiosce, odciętej od świata przez 9-10 miesięcy w roku. I to właśnie ze względu na położenie geograficzne, Livigno zostało wyposażone w wolne od podatku świadczenia. Przywileje nadane przez Napoleona zostały potwierdzone przez Cesarstwo Austriackie (1819), późniejsze Królestwo Lombardzko- Weneckie (1841) oraz Państwo Włochy. Luigi Credaro, parlamentarzysta, na podstawie propozycji lokalnych władz Livigno, złożył projekt ustawy numer 526, stwierdzający strefę wolnocłową w Livigno. Ustawa została uchwalona przez włoski parlament dnia 17 lipca 1910 roku. Ostatecznie zatwierdzona także przez EWG w 1960 roku.

Atrakcje

Livigno to ojczyzna Bombardino! Ten oryginalny livignaschi drink został stworzony pewnego popołudnia 1974 roku podczas mroźnej zimy w Refugio Mottolino przez czwórkę przyjaciół. Eksperymentalnie mieszali składniki aż stworzyli wybuchową rewelację- rozgrzewający eliksir dla ciała i duszy- Bombardino. Składniki to 3 miarki mleka, 2 miarki żółtek, 1 miarka whisky.  Po wypiciu dwóch Bombardini, stajesz się Bombardato!

Livigno oprócz swoich walorów narciarskich to także zakupy. Ponad 250 sklepów oferujących produkty o obniżonej cenie ze względu na strefę wolnocłową, skutecznie zachęca do zakupów. Paliwo jest 50% tańsze niż w pozostałej części Włoch. Tańsze są papierosy i wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, perfumy, czekolada, kawa, herbata, urządzenia elektroniczne, sprzęt narciarski itd. W przypadku niektórych produktów obowiązuje limit wywozu, a kontrole na granicy są częste i dokładne. Przekroczenie limitów może się wiązać z nałożeniem ogromnego cła przez Guardia Finanza.

    Oto niektóre limity celne przypadające na jedną pełnoletnią osobę:

 • produkty tytoniowe: 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia
 • napoje alkoholowe: 1 litr alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 22% alkoholu etylowego nieskażonego lub 2 litry alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu nie przekraczającej 22% zawartości alkoholu
 • perfumy i woda toaletowa 3/4 butelki odpowiadającej 30-40 CL
 • kawa 2 kg na osobę

    Najbardziej znane zimowe wydarzenia w Livigno, to:

 • Art In Ice- sztuka rzeźbienia w lodzie (grudzień)
 • La Sgambeda- masowy bieg narciarzy biegowych (grudzień)
 • Wyścigi samochodów na lodzie (grudzień)
 • Ogólnoświatowy zjazd entuzjastów Telemarku (kwiecień)
 • Freestylowe zawody snowboardzistów w Snowparku Mottolino (marzec)

    Ponad to Livigno oferuje: 

 • 2 lodowiska
 • tor saneczkowy
 • ściankę wspinaczkową
 • kino
 • kręgle, bilard
 • ogólnodostępny basen i centrum spa
 • przejażdżki konne
 • kłady, skutery oraz 
 • dyskotekę, ogromną liczbę barów apresski, pubów i restauracji i wiele, wiele innych atrakcji...

Dojazd

 • Odległość z Warszawy- około 1430 km
 • Podróż samochodem trwa ok. 16 godzin, zaś autokarem około 24 godzin.

    Najbliższe lotniska:

Pros and cons

    Plusy:

 • 115 km tras
 • duże 2 snowparki
 • świetnie przygotowane i szerokie trasy
 • długo utrzymująca się pokrywa śnieżna
 • strefa wolnocłowa i zabójczo niskie ceny
 • duże możliwości imprezowe puby, bary, restauracje
 • sławne imprezy apresski

    Minusy:

 • stoki podzielone na dwie części: Mottolino i Carosello
 • skibus łączący obie części oraz dowożący na stok

Webcamy:

Miejscowość - Kamera 360°

 

Dzielnica Trepalle (2069 m.) Rifugio Cassana (2601 m.)

 

Proponowane wyjazdy


Zobacz pozostale filmy WejdźŸ do galerii

Uczestnicy o naszych wyjazdach

Michał, 25 lat
Michał, 25 lat

Wyjazd SnowShow to jeden z najfajniejszych wypadów na jakich byłem! Szaleni ludzie, najlepsza kadra i instruktorki ;) Dużo imprez i warsztaty barmańskie! Jest Moc ;]

Ania Bosak, 23 lata, tancerka m.in. You Can Dance
Ania Bosak, 23 lata, tancerka m.in. You Can Dance

Zabawa i mnóstwo śniegu! Ludzie uśmiechnięci, organizacja pierwsza klasa i ciekawe aktywności...

Partnerzy

ZimnoQuiksilverCydr Lubelski

RoxyRossignol

GoProExtreme Sports ChannelSkullcandy

cgm.pl - Codzienna Gazeta MuzycznaAntyradio

O nas

SnowShow to marka biura podróży 360° specjalizującego się w organizacji wyjazdów w Alpy dla młodych ludzi. Jesteśmy największą tego typu firmą na polskim rynku. Naszą siłą są ludzie - młodzi, ambitni, mający w życiu ciekawe cele. Dostarczamy Wam śniegu, dobrej zabawy i wrażeń już od ponad 6 lat. Organizujemy studenckie wyjazdy SnowShow STUDENT dla osób w wieku 19-25 lat, obozy narciarskie i snowboardowe dla absolwentów w wieku 24-30 lat - tzw. SnowShow PLUS oraz wyjazdy w Alpy SnowShow OLDSCHOOL dla osób mających 30-39 lat. W ofercie mamy także wyjazdy rodzinne dla całych rodzin z dziećmi - ze żłobkiem, przedszkolem i szkółką narciarską.

Jeździmy głównie do Francji - narty we Francji to nasza specjalność. Znamy tu każdy stok, każdy resort i wszystkich właścicieli apartamentów, ale oprócz tego mamy też świetne miejscówki w innych alpejskich krajach, takich jak Szwajcaria, Włochy i Austria. Są to między innymi Veysonnaz w 4 Dolinach (największy resort narciarski Szwajcari), Livigno we Włoszech oraz Nassfeld w Austrii (najdłuższa gondola w Europie).

Pokaż więcej

Nowości w sezonie 2015/2016

Autokar z Wrocławia bez dopłaty! Od tego sezonu wrocławianie jeżdżą na nasze wyjazdy bez dopłaty!

promocje

Pyszne Pudełko! Nie masz czasu, żeby przygotować sobie prowiant? Zrobimy to za Ciebie!

Zniżka lojalnościowa Byłeś z nami na wyjeździe? Masz 40 zł zniżki! Byłeś 2 razy? 70 zł. 3? 90! 4 i więcej?

Autokary XXL Autokary XXL o podwyższonym standardzie - więcej miejsca na nogi, prąd i WiFi na pokładzie.

Zniżka studencka Do 150 zł zniżki na wyjazdy dla studentów najlepszych polskich uczelni!

Zniżka grupowa Zbierz grupę (min. 9 osób) i cieszcie się zniżką od 30 do nawet 100 zł od osoby!PayU