Narty - czym się różnią i jakie wybrać?

Chcąc w pełni czerpać przyjemność z jazdy na nartach, kluczowy jest właściwy dobór sprzętu. Dowiedz się więcej o dostępnych rodzajach nart.

Narciarstwo jest wspaniałym sposobem spędzania czasu na łonie natury. Każdego roku grono uprawiających je osób na całym świecie sukcesywnie się powiększa. Świeże powietrze, piękne górskie widoki i w końcu przyjemność płynąca ze zjazdów w śnieżnej scenerii odrywa od codziennych obowiązków życia w mieście.

Interakcja z rozległą przestrzenią w górach daje uczucie wolności. Po całym dniu spędzonym na stoku, w świeżym puchu, czy w snowparku, wśród innych pasjonatów aktywnego wypoczynku, ogarnia nas poczucie spełnienia spowodowanego solidnym wysiłkiem fizycznym.

Jakie narty wybrać?

Chcąc w pełni czerpać przyjemność z jazdy na nartach, kluczowy jest właściwy dobór sprzętu. Powinien być dostosowany do wzrostu, wagi, ale przede wszystkim potrzeb osoby chcącej nauczyć się jeździć lub doskonalić swoje umiejętności. W dzisiejszych czasach mamy bardzo szeroki wachlarz dostępnych nart. Nasz wybór zależeć będzie od doświadczenia, stylu i poziomu jazdy, rodzaju tras po których będziemy się poruszać oraz terenu jaki chcemy zdobyć.

Nasi dziadkowie jeździli na drewnianych, wąskich nartach, których krawędzie były równoległe. Od tego czasu wiele się zmieniło. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku większość firm zakończyła produkcję nart klasycznych. Wszystko za sprawą wynalezienia nart taliowanych z bocznym wcięciem tzw. carvingowych. Zrewolucjonizowało to sposób jazdy zarówno wśród zawodników, jak i amatorów białego szaleństwa.

Dziś wszystkie narty, zarówno zawodnicze jak i do jazdy rekreacyjnej, są taliowane. Dzięki temu łatwiej zainicjować zakręt, a jazda na nich może być bardziej dynamiczna. Ze względu na to, że odpowiednio prowadzone wytyczają podczas jazdy łuk okręgu, ich parametry techniczne określa się promieniem skrętu podawanym w metrach. Wyjątkiem od tego są narty używane przez skoczków narciarskich i narty biegowe, którymi nie będziemy zajmować się w tym artykule.

Rozmiar nart zależny jest od wysokości i wagi narciarza. Umiejętności są równie ważnym czynnikiem. Jest to kwestia indywidualna. Ten sam typ narty o różnej długości będzie inaczej prowadził się podczas jazdy. Krótsze deski są zawsze łatwiejsze do nauki, dłuższe wybieramy dla cięższych narciarzy. Poglądowo można przyjąć, że narty rekreacyjne powinny sięgać do brody, gigantowe i freestyle’owe są równe wysokości narciarza, freeride’owe ok. 10 cm wyższe.

Narty dla początkujących

Bardzo miękkie, wybaczające wiele błędów technicznych narty. Absolutnie radzimy zaczynać od takich nart, ale mają to do siebie, że po 2-3 tygodniach jazdy nie da się już na nich zrobić sensownego “progresu”. Zdecydowanie radzimy brać najtańsze, używane itd. Naprawdę na tę nartę szkoda wydawać górę pieniędzy. Najważniejsza jest tutaj dobra, ostra krawędź. Stan ślizgów ma drugorzędne znaczenie.

Narty Race

Narty z grupy race są dedykowane ekspertom lubiącym szybką i agresywną jazdę na dobrze przygotowanych trasach. Ich konstrukcja umożliwia świetne trzymanie krawędzi nawet na oblodzonych i twardych stokach. Wymagają doskonałej techniki carvingu i dużej energii włożonej w jazdę przez użytkownika.

Możemy je podzielić na dwie grupy:

  • Narty slalomowe to krótkie, zwrotne narty do jazdy na tyczkach po przygotowanych stokach. Ich promień skrętu to ok. 11- 13 m.
  • Narty gigantowe to długie, bardzo szybkie narty do jazdy szerokimi zakrętami po przygotowanych trasach. Ich promień skrętu to 15-23 m.

Są to tak zwane topowe modele “sklepowe”. Dalej zajmiemy się nartami dla zawodników.

Narty Race FIS

Narty zawodnicze, tzw. „komórki” używane w zawodach posiadają homologację FIS. Są dostosowane do międzynarodowych przepisów więc ich parametry są dokładnie określone.

Z wyglądu nie różniące się praktycznie od nart race dostępnych w sklepach. Są przeznaczone dla profesjonalistów. Ich wewnętrzna budowa rdzenia, ślizg i krawędzie dają szybkość i precyzję nieosiągalną na sklepowych odpowiednikach. Są to typowe “żylety” o świetnych parametrach, idealnie przenoszące energię ze skrętu w kolejny skręt. Narty slalomowe męskie FIS mają zawsze 165 cm, a damskie 155 cm długości.

Narty Allround

Najczęściej kupowane narty wśród rekreacyjnych narciarzy. Dobrze sprawdzą się na przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności. Sprawią, że nauka na nich będzie przyjemniejsza. Są to uniwersalne narty o lekkiej konstrukcji. Promień skrętu 11- 16 m. Narta ta radzi sobie także stosunkowo nieźle (w porównaniu do slalomki) na różnym śniegu, a nawet poza trasą.

Narty Allmountain

Są delikatnie szersze przez co nadają się do jazdy zarówno na jak i poza trasami. Dobrze poradzą sobie w trudnych warunkach śniegowych. Dają możliwości do eksploracji całej góry. Jazda będzie przyjemna zarówno w puchu jak i na dobrze przygotowanej trasie. Promień skrętu ok. 15- 20m. Jest to najczęstszy wybór dla średniozaawansowanego narciarza.

Narty Freestyle (Park and Pipe)

Są to narty służące do robienia ewolucji w snowparku, w rynnie (halfpie), a nawet na ulicach ośnieżonych miast. To dziedzina określana mianem „new school” czyli nowej szkoły. Zrewolucjonizowały postrzeganie narciarstwa przez zjazdowców i dały możliwości wszystkim tym, którzy z zazdrością przyglądali się trikom snowboardzistów.

W budowie nart freestyle została wprowadzona technologia twin-tip tzn. zarówno dzioby i pięty nart freestyle są podgięte do góry. Daje to możliwość najazdów i lądowania ewolucji tyłem. Wiązania zamontowane są centralnie. Promień skrętu >16m.

Narty te są dość elastyczne (do jazdy po przeszkodach: jibbing), a twardsze stricte pod duże skocznie (big air).

Jeżeli myślisz nad ich zakupem/wypożyczeniem, dowiedz się więcej na temat nart freestyle i ich doboru.

Narty Freeride

Narty freeride mogą przypominać te do freestyle’u poprzez budowę twin-tip, ale występują też w klasycznej formie jednokierunkowej. Służą przede wszystkim do jazdy w świeżym, głębokim śniegu. Są znacznie szersze (do 120mm pod butem) i dłuższe od zwykłych nart. Dzięki temu lepiej porouszają się po “kopnym” śniegu. Bardzo pomaga tu też “rocker”, czyli podgięcie przedniej części nart do góry, co ułatwia wyjście ponad śnieg.

Pomimo swojego przeznaczenia, nadają się również do jazdy po stoku. Promień skrętu zazwyczaj >18 m. Narty te muszą sobie radzić często w wyjątkowo ekstremalnych warunkach, być bardzo wytrzymałe, praktycznie niezniszczalne. Są to obok “slalomek” i “gigantek” chyba najdroższe narty.

W nartach freeride’owych stosujemy wiązania, które bardzo trudno się wypinają (żeby nie gubić nart w przypadku mało poważnych upadków).

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest krawędź “falista”, czyli magnatracktion, która zapewnia super trzymanie także na bardziej oblodzonych fragmentach narciarskich “bezdroży”.

Narty Skitourowe

Umożliwiają dotarcie w wybrany obszar góry bez korzystania z wyciągów. W Polsce i w Europie można znaleźć trasy skitourowe, na których warto rozwijać swoje umiejętności.

Deski bazują na połączeniu funkcji nart biegowych i zjazdowych. Dzięki fokom (taśmom z tworzywa sztucznego) doczepianym na czas podejścia do ślizgów, narty nie zsuwają się do tyłu. Jest to coś na kształt futra, w którym podczas ruchu w górę włosie układa się wzdłuż narty, a kiedy narta próbuje się zsunąć do tyłu, włosie odgina się blokując ruch “do tyłu”, czyli w naszym przypadku w dół.

Unosząca się piętka od wiązania umożliwia swobodne podejście w górę. Po dotarciu na szczyt foki są zdejmowane, wiązanie blokowane w zjazdowej pozycji i jesteśmy gotowi do wytyczenia naszej własnej linii w dół. Narty tourowe są oczywiście bardzo lekkie.

Jeżeli chcesz zacząć przygodę ze skiturami, zobacz artykuł szerzej traktujący o tym, czym są narty skiturowe i jaki sprzęt warto posiadać.

Narty Lady

Panie w dziedzinie narciarstwa nie mogą czuć się dyskryminowane. W każdej grupie nart jest specjalna linia dedykowana płci pięknej. Wyróżniają się nie tylko lżejszą i bardziej miękką konstrukcją, ale też specjalnie zaprojektowaną grafiką. Jazda na nich wymaga mniej siły dzięki czemu jest przyjemniejsza dla kobiet.

Narty Telemarkowe

Jazda telemarkiem jest charakterystyczna i polega na przyklęknięciu podczas skrętu. Taką możliwość dają specjalne wiązania z podnoszącymi się piętkami. Konstrukcyjnie są podobne do nart tourowych. Są to wytrzymałe, lekkie i elastyczne deski. Promień skrętu 15- 20m.

Narty Short skis

To krótkie narty ze zintegrowanymi wiązaniami. Służą do zabawy i ciężej na nich utrzymać równowagę. Promień skrętu 6-9 meterów.

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu